TÜRK DERİCİLERİ-PORTEKİZ AYAKKABICILARI BULUŞMASI 2 – “O COURA DA TURQUIA 2”

TÜRK DERİCİLERİ-PORTEKİZ AYAKKABICILARI BULUŞMASI 2 – “O COURA DA TURQUIA 2”

Türkiye Deri Sanayicileri Derneği’nin, “Deri Sektöründe İhracat Odaklı Rekabetin Geliştirilmesi” URGE Projesi kapsamında “Portekiz Yurtdışı Pazarlama Faaliyeti”nin ikincisi 26 Eylül – 30 Eylül 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir.

28 Şubat – 5 Mart 2016 tarihleri arasında Portekiz’in Sao Joao da Madeira ve Felgueiras şehirlerinde gerçekleştirilen ilk etkinliğin devamı niteliğinde olan bu yurtdışı pazarlama faaliyeti kapsamında Portekiz’in iki ayakkabı üretim merkezinde -Sao Joao da Madeira (27 Eylül 2016) ve Felgueiras( 28 – 29 Eylül 2016) - “Türk Dericileri-Portekiz Ayakkabıcıları Buluşması” – “O Coura da Turquia” gerçekleştirildi. Her iki şehirde kiralanan 2 yerde Türk Dericiler için kurulan standlarda Türk Derisi vitrine çıktı. En önemli tarafı diğer fuarlarda olduğu gibi bizim etkinliğimizde başka rakip ülkelerin olmamasıydı.

Yurtdışı Pazarlama Faaliyetine URGE katılımcısı 11 firmadan toplam 18 temsilci katıldı. Bu temsilciler 8 Firma Ortağı ve 10 Firma Çalışanı şeklindedir.

Etkinlik öncesi Portekizli Ayakkabı üreticileri üzerinde de programlı bir tanıtım çalışması yürütüldü. Her iki şehirde toplam 15 Billboard, Porto Havaalanının Gidiş katında 1 Billboard, Portekiz’deki işbirliği Derneğimizin yayın organı ve sosyal medya hesapları üzerinden yürüyen reklam çalışmaları oldu. Diğer taraftan Portekiz’de Ayakkabı üreticisi firmalar birebir ziyaret edildi.

Portekiz’e yönelik gerçekleştirilen yurtdışı pazarlama faaliyeti Portekiz’de yerleşik Ulusal bir dernek olan APICCAPS işbirliği ile gerçekleştirildi. Organizasyonun başından sonuna kadar planlama, takip, gerçekleştirme ve sonuçların takibi gibi faalietlerde destek sağladılar.

 

2 şehirde toplam da 3 gün süren etkinliğe;

28 ayakkabı üreticisi firma

6 saraciye ve deri eşya üreticisi firma

11 deri taciri

2 kimya firması

3 ayakkabı yan sanayi firması

3 tekstil firması

olmak üzere 58 kişilik ziyaretçi katılımı gerçekleşti. Ayrıca Felgueiras şehrindeki Ayakkabı Teknik Lisesinden de 88 öğrenci yine Türk Derisi hakkında bilgi sahibi olmak üzere ziyarete geldi.